Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Rozumím

Jako přihlášený uživatel máte možnost nastavit si zobrazení Heureky.

Zobrazit původní Heureku

Jak vybrat zastřihovač?

Dejte vašim vlasům, vousům i chloupkům řád.

Rozhodli jste se dát svým vlasům, vousům či chloupkům řád a hledáte ideálního pomocníka pro úpravu svého ochlupení? Moderní zastřihovače jsou dnes již nedílnou součástí výbavy každé koupelny. Jejich použití je snadné a velice rychlé. Vy si pak můžete být jisti upraveným vzhledem pro každou nadcházející situaci.

Na co se v první řadě zaměřit

Než se pustíte do výběru konkrétního přístroje, promyslete si, k čemu bude zastřihovač sloužit, a položte si základní otázky:

 • Chystáte se na domácí či profesionální úpravu délky vlasů?

 • Jde vám o pravidelné krácení vousů na zarostlé tváři?

 • Chcete bezbolestně odstranit chloupky?

Také si ujasněte, co od zastřihovače očekáváte. A s tím si znovu položte důležité otázky:

 • Jak často ho budete používat?

 • Jakou délku zástřihu preferujete?

 • Budete ho vozit s sebou na cesty?

 • Měl by být přístroj voděodolný?

 • Kolik chcete investovat?

 • Je pro vás důležitá doba nabití a celkový výkon?

 • Požadujete variabilitu přídavných nástavců?

Odpovědi na tyto otázky vám pomohou s průzkumem mezi již konkrétními typy zastřihovačů. Při konečném výběru se pak řiďte podle funkcí daného přístroje. Čím více jich bude, tím vyšší bude i cena, proto dobře zvažte, co je pro vás nezbytně nutné a co považujete pouze za příjemnou vychytávku. Dobře vybraný strojek může perfektně sloužit i dlouhá léta.

Typy zastřihovačů

Zastřihovače vousů

Tyto moderní přístroje nadchnou snad každého muže, jenž preferuje nedbalou eleganci, tedy neholduje typickému oholení do hladka. Zastřihovače vousů vám umožní zvolit libovolnou délku zastřižení a většina jich je vybavena detailním zastřihovačem pro přesnou úpravu okrajů porostu do finálního tvaru. Díky těmto praktickým pomocníkům ušetříte za nejednu návštěvu holiče, a tedy i spoustu času a financí.

Střih patří asi k těm nejdůležitějším parametrům. Zastřihovače mohou mít jeden i více nástavců, které se liší hlavně délkou střihu v rozmezí od nuly do několika milimetrů. Pokud často měníte svůj účes, volte spíše přístroj s variabilními nástavci, díky nimž si můžete délku zástřihu volit dle libosti. Najdete mezi nimi i takové, které vás zvládnou oholit prakticky dohladka, ověřte si však, zda to vybraný přístroj svede.

Při jejich výběru dbejte hlavně na správnou délku nástavců, napájení a dalších doplňkových vlastností, které jsou pro vás důležité.

Dále u výběru sledujte vychytávky, které strojky mají. Odsávání vousů vám ulehčí úklid oholených vousů. V takovém případě má zastřihovač připravený zásobník na padající vousy. 

 • volíte si přesnou délku a obrys sestřihu

 • bezbolestně s nimi odstraníte dlouhé i silné vousy

 • za pomoci vhodných nástavců zvládnou taktéž zastřižení vlasů či chloupků na těle

Zastřihovače vlasů

Po vlasových zastřihovačích sahají nejčastěji muži, kteří chtějí dobře vypadat a svým vlasům věnují pravidelnou péči. Tyto přístroje mají odnímatelný výškový nástavec, jenž určuje délku požadovaného střihu.

Střih je při výběru důležitým parametrem. Dnešní zastřihovače vlasů většinou mívají více vyměnitelných nástavců o různých délkách, a to od 0 do cca 30 milimetrů. Vždy si tedy zkontrolujte, že vybraný model disponuje velikostí, kterou pro svůj střih potřebujete.

Snadno se čistí, padnou do ruky a někdy mají i LED indikátor dobíjení. 

Při jejich výběru se zaměřte na nástavce, materiál břitů, způsob napájení i doplňkové vlastnosti. 

 • zvládnou všechny typy vlasů

 • samoostřicí břity, kterými jsou některé zastřihovače vlasů opatřeny, nevyžadují mazání a lze je omýt pod tekoucí vodou.

 • často je naleznete v kombinaci se zastřihovači vousů či chloupků jako jeden přístroj

Zastřihovače chloupků

Tyto zastřihovače můžete použít na chloupky na celém těle – v nose, uších, podpaždí, tříslech, na obočí, hrudníku i jiných hůře dostupných partiích, kam se běžné přístroje snadno nedostanou. Můžete je najít pod názvem hygienické či detailní zastřihovače. Kvalitní řady mají nerezové břity a omyvatelné stříhací hlavy. Pro napájení využívají mikrotužkové baterie.

Většina zastřihovačů chloupků má nespočet vyměnitelných nástavců různých délek, většinou od 0 do několika desítek milimetrů. Variabilita nástavců se vám bude hodit v případě, že se chystáte zbavit chloupků na více oblastech těla. Kromě klasických zastřihovačů existují také speciální zastřihovače chloupků v nose a zastřihovače v oblasti bikin.

 • ergonomická rukojeť zajišťuje pohodlné držení při holení

 • umožňují holení hustšího ochlupení speciálními nástavci

Co dále sledovat

Napájení

Typ napájení ovlivňuje přenositelnost zastřihovače a snadnost jeho použití. Bez kabelu se s ním totiž operuje jednodušeji. Na druhou stranu akumulátor nevydrží věčně a je třeba ho dobíjet.

Zobrazit více
 • Akumulátorové – lze je během několika minut až hodin nabít. Vydrží taktéž několik desítek minut až hodin v plném provozu. Hodí se hlavně na cesty nebo v případě, že můžete přístroj pravidelně nabíjet. Navíc při práci s přístrojem nepřekáží kabel. Na výběr máte lacinější NiMH články nebo Li-lon články, které jsou běžnější, a to z toho důvodu, že se nabíjejí kratší dobu a nemají paměťový efekt, jenž by zkracoval jejich životnost. Při nabíjení musí být přístroj v dobíjecím stojanu, který často slouží zároveň jako držák.

 • Síťové – používají k napájení elektrickou síť. Proto je zvolte v případě, že při holení budete mít vždy po ruce zásuvku. Nezapomeňte, že délka kabelu vás limituje v použití. Na druhou stranu odpadá nutnost dobíjení a při práci nejste limitováni výdrží baterie. Profesionální přístroje jsou zpravidla síťové.

 • Kombinované – existují zastřihovače, které mají jak akumulátorový, tak síťový provoz. Když tedy akumulátor přestane dodávat energii, stačí připojit síťový kabel a je možné pokračovat v práci.

 • Bateriové – jsou nejlevnější variantou a dnes už se moc nepoužívají. Výhodou je však absolutní přenositelnost. Nevýhodou zase častý nákup a výměna baterií.

Materiál břitů

Materiál břitů je pro přesné oholení taktéž velice důležitý. Současně také určuje voděodolnost zastřihovače, protože některé břity by neměly přijít do styku s vodou:

Zobrazit více
 • Ocelové břity – jsou klasikou mezi břity. Vynikají dokonalou ostrostí a nízkou cenou. Nevýhodou je, že se můžete setkat se rzí, proto se nedoporučují čistit ve vodě.

 • Nerezové břity – jsou z materiálu podobnému oceli, avšak nerezavějí. Můžete je tedy omývat vodou.

 • Titanové břity – se řadí mezi nejmodernější materiál na trhu, který je v podstatě nezničitelný. Tyto břity jsou také takzvaně samoostřicí. Cena zastřihovače s těmito břity se bude pohybovat ve vyšší hladině. 

 • Keramické břity – jsou taktéž téměř nezničitelné, ale za příznivější cenu než titanové. Neměly by se omývat vodou.

Ovládání

Moderní zastřihovače můžete často ovládat pomocí digitálního LED displeje, jenž nahrazuje tlačítka u tradičních modelů. Při častém ovládání je taktéž důležitý ergonomický tvar, hmotnost a velikost přístroje. Přece jen zastřihovač budete mít celou dobu používání ve své ruce. Berte ohledy i na vibrace, které při vysoké intenzitě mohou práci dosti znepříjemnit. 

Funkce 

Zastřihovače jsou navíc vybaveny řadou funkcí, které mohou být nejen užitečné, ale i příjemné – např. informace o stavu baterie, indikátor nabíjení, vybraný režim, délka střihu nebo výše zmíněné odsávání vousů.

Příslušenství

Čím více nástavců, tím více možností, v jakých partiích a na jaký typ porostu strojek využít. Kvalitní zastřihovače nabízejí i 20 nastavitelných délek od 0 až do 45 milimetrů. Mezi nástavci se kromě základních, sloužících k běžnému zastřižení, můžete setkat i se speciálními, které mění zastřihovač v multifunkčního pomocníka. Mezi ty nejpoužívanější patří:

 • zastřihovač vousů

 • nástavce pro stříhání vlasů

 • zastřihovač chloupků v nose

 • zastřihovač chloupků v uších

 • nástavce chránící pokožku

Nastavení střihu může mít jen několik poloh, avšak s přesným zastřižením v odpovídající délce. Levnější modely mají poloh jen několik, ale existují přístroje, které jich mají až několik stovek, protože umožňují nastavení délky třeba i po desetinách milimetru. 

Pouzdro vám usnadní uložení zastřihovače a poslouží při cestování. Ne vždy je součástí balení, takže pokud potřebujete zastřihovač brát s sebou na cesty, zvažte výběr přístroje, který se dodává přímo i s pouzdrem.

Stojánek usnadní odkládání přístroje. U akumulátorových modelů současně slouží pro jejich dobíjení. Ve stojánku nezabere zastřihovač tolik místa a můžete ho mít v koupelně třeba hned vedle zrcadla připravený kdykoli k použití.

Odolnost, údržba a čištění

Nezaměňujte omyvatelnost, voděodolnost a vodotěsnost. Jde o odlišné údaje:

 • Omyvatelnost – znamená, že můžete hlavice po použití opláchnout vodou, ale přístroj je jinak určen k použití nasucho. Nástavce doporučujeme před omytím z přístroje odejmout. 

 • Voděodolnost – umožňuje kontakt s vodou. Avšak nepředpokládá se, že budete strojek potápět do napuštěné vany. Spíše jde o kapky vody ze sprchy, které strojku neuškodí. 

 • Vodotěsnost – takový přístroj můžete používat třeba i ve sprše a lze ho pak snadno omýt pod tekoucí vodou.

Pečlivě pročtěte návod, abyste věděli, jaký kontakt s vodou přístroj zvládne. Obvykle ale výrobce voděodolnost uvádí už v základním popisu.

V balení prakticky nikdy nechybí kartáček, který usnadňuje čištění přístroje od zbytků vlasů či chloupků. Po každém použití je vhodné odejmout hlavu, aby se odkryl nůž, protože i tam se drobné kousky chloupků dostanou, a kartáčkem je odsud vymést.

Některé přístroje také vyžadují občasné namazání břitů olejem, aby nedošlo k jejich korozi.