Jak vybrat zastřihovač?

Zastřihovač vousů a vlasů dnes patří k základnímu vybavení na udržování stylu i tělesné hygieny. Ať už s ním ladíte svůj vous nebo odstraňujete chloupky v citlivějších partiích, se správným strojkem to jde snadno a bezbolestně. Jen si dobře rozmyslete, na co ho potřebujete a jak dlouho musí vydržet bez nabíjení.

 • Filip, redaktor Heureka.cz
 • Doba čtení: 4 min.

Typy zastřihovačů

Vlasy

Strojky na pravidelné zkracování a upravování účesů. Mají odnímatelný výškový nástavec, jenž určuje délku požadovaného střihu. Před nákupem se přesvědčte, že balení obsahuje nástavec vhodný pro vaši délku vlasů, od 0 do 30 mm.

 • Zvládnou všechny typy vlasů

 • Často disponují samoostřícími břity, které nevyžadují mazání a lze je omýt pod tekoucí vodou

 • Mnohdy jako multifunkční přístroj se zastřihovači vousů a chloupků

Zastřihovače vlasů

Vousy

Zastřihovače vousů vám umožní zvolit libovolnou délku zastřižení a většina jich je vybavena detailním zastřihovačem pro přesnou úpravu okrajů porostu do finálního tvaru. Pokud často měníte hustotu vousů na obličeji, volte přístroj s variabilními nástavci, díky nimž si můžete délku zástřihu volit dle libosti.

 • Volíte si přesnou délku a obrys sestřihu

 • Bezbolestně s nimi odstraníte dlouhé i silné vousy

 • Za pomoci vhodných nástavců zvládnou taktéž zastřižení vlasů či chloupků na těle

Zastřihovače vousů

Chloupky

Tyto zastřihovače můžete použít na chloupky na celém těle – v nose, uších, podpaždí, tříslech, na obočí, hrudníku i jiných hůře dostupných partiích, kam se běžné přístroje dostanou jen obtížně.

 • Ergonomická rukojeť zajišťuje pohodlné držení při holení

 • Umožňují holení hustšího ochlupení speciálními nástavci

Zastřihovače vlasů a vousů

Kombinované

Kombinované zastřihovače jsou díky vyměnitelným nástavcům a hřebenům připraveny na vlasy, vousy, ale i chloupky po celém těle. Jde o bezkonkurenčně nejpohodlnější řešení hygienické péče o celé tělo.

 • Kompletní péče v jednom zařízení

 • Až 18 nástavců podle stylu a místa zástřihu

 • Často vodotěsné, a tím pádem vhodné do sprchy

Zastřihovače vlasů a vousů

Máte citlivější pokožku a preferujete dohladka oholenou tvář? Pak pro vás bude lepší zvolit přímo holicí strojek.

Důležité parametry

Druh napájení

Typ napájení ovlivňuje přenositelnost zastřihovače a snadnost jeho použití. Bez kabelu se s ním totiž operuje jednodušeji, akumulátor je ovšem třeba často dobíjet. S kombinovaným modelem budete moct střídat mezi provozem z akumulátoru (baterie) a přímým napojením do sítě.

U některých levnějších modelů kombinovaných zastřihovačů dejte pozor, že baterie může postupem času začít odcházet a pro maximální výkon bude potřeba mít přístroj stále připojený v zásuvce. U pouze akumulátorových strojků toto upozornění platí dvojnásob.

Počet nástavců

Tato cifra je důležitá pro všechny, kdo kupují kombinovaný zastřihovač, ale i pro ty, kteří rádi střídají délky a styly zastřižení vousů a vlasů. Před nákupem se přesvědčte, kolik možností být kreativní vám zařízení poskytne.

Pokud je v balení 11 a více hlavic, obvykle můžete počítat s tím, že je na celé tělo i hlavu. Může také částečně nahradit holicí strojek, protože zvládne oholit dohladka.

Doba provozu

Výdrž baterie je důležitá zejména pro ty, kteří si zastřihovač přibalují na cesty nebo místa, kde zrovna nebude po ruce zásuvka. Zvažte i ji při domácím používání – pokud váš zastřihovač běží jen na dobíjecí akumulátor, bude se vám hodit vyšší výdrž.

Funkce, které by vás mohly zajímat

Některé zastřihovače jsou připraveny na ta vůbec nejcitlivější místa, třeba nosní dírky.

Příslušenství

K dokonalému zastřihovači se hodí i další pomůcky:

Příslušenství k holicím strojkům

Hřebeny a kartáče na vlasy

Kosmetické nůžky

Hřebeny a nůžky na vousy

Oleje na vousy

Balzámy a kondicionéry na vousy

Tělové krémy

Nejčastější otázky

Kolik stojí dobrý zastřihovač vlasů, vousů a chloupků?

To záleží z velké části na vašich požadavcích.

Jednoduché zastřihovače vlasů a vousů na občasné používání seženete i pod 500 Kč. Za částku mezi 500 Kč a 1 500 Kč už pořídíte kvalitní kombinovaný strojek s výměnnými nástavci. Za vyšší cenu nad 1 500 Kč pak získáte profesionální zastřihovač s bohatou výbavou a dlouhou výdrží, který se z fleku dá používat i v kadeřnictví.

Lze někde dokoupit výměnné nástavce?

Ano, ale jde o poměrně složité hledání, zvlášť s ohledem na daný model. Proto doporučujeme se držet nástavců a hlavic v původním balení. Pro některé modely máme náhradní hlavice k dispozici.

Jak poznám, jestli můj model zvládne kontakt s vodou?

Pozor, nezaměňujte omyvatelnost, voděodolnost a vodotěsnost. Jde o odlišné údaje:

 • Omyvatelnost – znamená, že můžete hlavice po použití opláchnout vodou, ale přístroj je jinak určen k použití nasucho. Nástavce doporučujeme před omytím z přístroje odejmout.
 • Voděodolnost – umožňuje kontakt s vodou. Avšak nepředpokládá se, že budete strojek potápět do napuštěné vany. Spíše jde o kapky vody ze sprchy, které strojku neuškodí.
 • Vodotěsnost – takový přístroj můžete používat třeba i ve sprše a lze ho pak snadno omýt pod tekoucí vodou.
Který materiál břitů je nejlepší?
 • Ocelové břity – jsou klasikou mezi břity. Vynikají dokonalou ostrostí a nízkou cenou. Nevýhodou je, že se můžete setkat se rzí, proto se nedoporučují čistit ve vodě.
 • Nerezové břity – jsou z materiálu podobnému oceli, avšak nerezavějí. Můžete je tedy omývat vodou.
 • Titanové břity – se řadí mezi nejmodernější materiál na trhu, který je v podstatě nezničitelný. Tyto břity jsou také takzvaně samoostřicí. Cena zastřihovače s těmito břity se bude pohybovat ve vyšší hladině.
 • Keramické břity – jsou taktéž téměř nezničitelné, ale za příznivější cenu než titanové. Neměly by se omývat vodou.
Jak se starat o břity, aby vydržely dlouho čisté a ostré?

Asi nejefektivnější metodou údržby břitů je čištění speciálním olejem na střihací hlavice. Ten aplikujete stříknutím několika kapek mezi zoubky a do dráhy střihacího nože. Ideálně před každým použitím.

Pokud máte strojek se samoostřícími břity, nemusíte údržbu tolik řešit, jen hlavici pravidelně čistit pod tekoucí vodou. Samozřejmě jen v případě, že je váš strojek bezpečně omyvatelný.